Aktualności

29.01.2019

Łódź w rankingu Lonely Planet

Łódź w rankingu Lonely PlanetŁódź na 2. miejscu na świecie w zestawieniu Lonely Planet
jako destynacja warta odwiedzenia w 2019 roku

Łódź została uznana za jedno z najlepszych i najkorzystniejszych miejsc do odwiedzenia przez miłośników podróży. Miasto otrzymało to wyróżnienie w niezwykle prestiżowym i oczekiwanym przez turystów zestawieniu Lonely Planet Best in Travel. Ranking ten dotyczy destynacji wartych odwiedzenia w nadchodzącym 2019 roku uwzględniając zarówno jakość, jak i cenę.
 
Zamiast samemu rozważać budżet dla podróży, poprosiliśmy naszą społeczność turystyczną, by nominowała te miasta, państwa i regiony, które mają najkorzystniejsze propozycje w swej ofercie”, twierdzi Tom Hall, redaktor naczelny magazynu Lonely Planet. „I choć niektóre z wybranych przez nich miejsc mogą się wydawać drogimi, to pieniądze wydane tam przez turystów w 2019 roku będą najlepszą inwestycją, zarówno w porównaniu do innych miejsc na świecie jak w porównaniu do tych samych miejsc w poprzednich latach.
 
Łódź uplasowała się na drugim miejscu w tegorocznym rankingu, a oczarowała przemianą dawnych fabryk w przestrzenie kulturalne, rozrywkowe i handlowe. Łódź w zestawieniu wyprzedziła m.in. park narodowy Great Smoky Mountains w USA, Malediwy czy amerykańskie Houston. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Dolina Południowego Nilu w Egipcie.
 
Specjaliści z Lonely Planet wymieniają następujące obowiązkowe punkty na mapie Łodzi:
 
  • Manufaktura, centrum handlowo-rozrywkowe, gdzie swoją siedzibę ma Muzeum Sztuki (ms2) oraz znajdują się takie atrakcje jak: sztuczna plaża (latem), czy sztuczne lodowisko (zimą) a także tyrolka, czyli przejazd linowy nad Rynkiem Włókniarek Łódzkich;
  • Dworzec Łódź Fabryczna – niepowtarzalne dzieło sztuki będące dworcem kolejowym;
  • przejażdżka rikszą po ulicy Piotrkowskiej – najdłuższym deptaku handlowym w Europie.
 
W ostatnich latach w Łodzi zrealizowano wielkie i ambitne inwestycje, mające na celu pobudzenie i zmodernizowanie tego trzeciego co do wielkości miasta w Polsce. I to widać.” – dodaje Hall. – „Dawne przędzalnie i tkalnie zamieniły się w pełne życia apartamenty, restauracje, miejsca kultury, które teraz tętnią życiem nocnym. Kolorowe murale pojawiające się na ścianach kamienic, magazynów, czy fabryk dały impuls do rozwoju miasta jako mekki dla młodych artystów i przedsiębiorców.”
 
To wielkie wyróżnienie dla Łodzi – miasta, które przechodzi obecnie transformację z industrialnego, monoprodukcyjnego molocha, do miejsca przyjaznego mieszkańcom i turystom, miasta z ciekawą, nietuzinkową i przystępną ofertą kulturalną, handlową i rozrywkową” – mówi Hanna Zdanowska, Prezydent Łodzi – „Z roku na rok odwiedza nas coraz więcej turystów, a umieszczenie nas w prestiżowym zestawieniu Lonely Planet z pewnością zapewni większą rozpoznawalność miastu na rynkach zagranicznych i pomoże naszym przedsiębiorcom turystycznym rozwijać swój biznes”.
 
Uznanie takiej renomowanej marki jak Lonely Planet stało się przyczynkiem do rozpoczęcia kampanii marketingowej Łodzi, którą będziemy kierować do mieszkańców Polski, Wielkiej Brytanii i Niemiec”. – dodaje Tomasz Koralewski, Prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej. – „Będziemy działać w sferze public-relations, w Internecie oraz poprzez sieć Partnerów takich jak Polska Organizacja Turystyczna, Ryanair, Lufthansa, Atlas Arena, Vienna House Andel’s Łódź, DoubleTree by Hilton Łódź czy Urząd Marszałkowski w Łodzi. Będziemy dumnie pokazywać samo wyróżnienie, jak również naszą ofertę na krótkie przyjazdy turystyczne. Oferta ta jest skupiona na wielojęzycznym portalu turystycznym miasta pod adresem www.lodz.travel.  
 
Każdego roku Lonely Planet wybiera listę Best in Travel, wskazującą najlepsze 10 miast, państw i regionów, które w nadchodzącym roku warto zwiedzić. Początkiem jest nominacja ze strony redaktorów, użytkowników oraz influenserów tworzących społeczność Lonely Planet. Następnie odbywa się głosowanie przez wybrane jury. Rezultatem jest różnorodna lista miejsc, które warto odwiedzić w nadchodzącym roku. Omawiane są także podstawowe trendy podróży, które zaczynają dominować w podróżowaniu. Najlepiej sprzedającą się książką wydawnictwa pozostaje obecnie 14. wydanie Lonely Planet Best in Travel, natomiast ich główna strona internetowa www.lonelyplanet.com/best-in-travel zawiera porady i filmy poświęcone wizycie w każdym z wytypowanych miejsc. 
powrót
  •